דברי ראש המחלקה

03-6110187   

פרופ רועי קופר

בית הספר לאמנות רב-תחומית בשנקר מעודד את תלמידיו ללכת בדרכם – אישית ומורכבת ככל שתהייה – ובמקביל לפעול מתוך מעורבות בחברה ובתרבות בתוכה הם חיים ויוצרים. 33 הסטודנטים המסיימים השנה את המחזור השישי של המסלול הרב-תחומי מתפלגים לתחומי הציור, צילום, פיסול ומיצב,  ווידיאו-ארט, אמנות מחשב, אמנות פעולה ומחקר עיוני. כמה מהם נעים בין התחומים ונוגעים בצורות ביטוי שונות, אך כולם ניסחו מהלך אישי מורכב, שמגדיר את אישיותם ואת תחומי העניין שלהם.

מגוון הנושאים והשאלות שהפרויקטים בתערוכת הגמר עוסקים בהם משקף את הזהות האישית של התלמידים, האופיינית לחברה בישראל: מפגש מרתק ואינטנסיבי בין ילידי הארץ, מהגרים, פלסטינים אזרחי ישראל ועולים חדשים מארצות שונות הנוגעים בשאלות של זרות ושייכות, קבלה והדרה, חורבן ומלחמה, תשוקה, מיניות ומשפחה. שאלות על ציור עכשווי ואפשרות התקיימותו בזירת האמנות האקטואלית מעסיקות כמה מן הציירים והציירות, כמו גם מעמדו של הצילום, ואפשרויות התרגום בין עולם דיגיטלי לעולם ציורי. המציאות חודרת לאמנות בתחומים כמו רצח נשים בחברה הערבית והטרדות מיניות במרחב הציבורי. נוכחות המהגרים האפריקניים במרחב של דרום תל אביב מזינה פרויקט אחד וריטואלים גופניים של טיפוח עצמי מהוות השראה לפרויקט אחר. בין שושלת נשית סולידרית לבין חשאיות של דת וכפירה, בין האינטימיזם הביתי לריק המרחבי ובין מטפורה של לץ מימי בניימי לבין זהות מזרחית פצועה, מוצגים גופי עבודה שונים שמעלים נרטיבים מטרידים, חסרי שקט ותובעי תשומת לב ומחשבה. 

המרצים והמורים של המחלקה הרב-תחומית בשנקר, אלה שליוו את התלמידים לאורך המהלך המורכב והמייגע של מציאת השפה והדרך אל התוצאה המבוקשת, מלווים עכשיו את התלמידים בדרכם אל 'העולם האמתי', שם יצטרכו להתמודד כאמנים לכל דבר. נמשיך ללוות אותם גם מחוץ לכותלי בית הספר, מצוידים בניסיון עשיר של ארבע שנים מורכבות. אנחנו מקווים שהניסיון הזה יהווה להם קרש קפיצה בריא ומאפשר אל עולם האמנות ואל המציאות הלא-פשוטה שבחוץ.

 

בברכת הצלחה –

 טלי תמיר, גל וינשטיין

 אוצרי התערוכה