דברי ראש המחלקה

03-6110023    fashion@shenkar.ac.il

גב׳ לאה פרץ

בקיץ 2017 מסיימים 40 בוגרים את לימודיהם במחלקה לעצוב אופנה בשנקר.

בתצוגת האופנה שהתקיימה ב- 2.07.17 הביאו הבוגרים ביטוי למסע לימודים של ארבע שנים עשירות בתכנים מקצועיים – לימוד הדקדוק של עולם הבגד, תכנים תרבותיים ואינטרדיסציפלינריים.

בעולם שבו מול עינינו מתרחשות תמורות מרחיקות לכת בדרך שבה אופנה נצפית ונצרכת גלובלית, מנסים חלק מהבוגרים להאיר ב"פנס אישי" פינות חבויות לעיתים אפלות של חיינו, לערער על המבט הבנאלי האוטומטי אל האדם והבגד.

לירון שרביט שואבת השראתה בקולקציה ספורטיבית מעולם ה- Darknet, המרחב האינטרנטי האפל של התרחשויות לא חוקיות הנסתרות מעיין. הגבולות המתמוססים של פרטיות ואינטימיות בפלטפורמות החברתיות של עמרי כהן. לעומת מבט פסימי זה, רוני דוקלסקי, יצרה "תחושה טובה"  בעזרת רכיבים אלקטרוניים העוזרים לייצר אינטראקציה בין מערכות לבוש ובין הלובשים אותן.

בוגרים רבים פותחים את השאלות המיגדריות הקשורות בבגד ובמין הלובש ובציפיות החברתיות העולות ממנו. יש הפונים למאגר הגזרות של תולדות הלבוש והניחוח האסוציאטיבי העולה מהן כדניאל מריאש, דניאל קוצ'וק, אוהד קריאף, עמרי כהן ויובל בר ישראל.

אמיר שביט משתמש במדים וטקסטילים צבאיים שפורקו והורכבו מחדש כדי לפתוח שיח על משמעות מדים צבאיים כמייצגים משטרים מיליטריים לעומת השימוש בהם בתת תרבויות חתרניות , אך בניגוד להקצנה הפוליטית העכשווית החיילים של אמיר הם עדינים, רגישים ופואטיים.

המטוטלת הנעה בין עבר לעתיד, מרכז ופריפריה, לוקליות וגלובליות מבטאת עצמה באמצעים היברידיים בקולקציות רבות, לינור גולברי – "כל מקום/שום מקום" העוסקת בהשטחת סממנים אתניים ואינדיוודואליזם. דניאל תרז בודנהיימר – "אזרחי העולם התאחדו" המערבלת דגלים לאומיים ומייצרת חלופה אוניברסלית.

שאלות של זהות עולה בקולקציית המחויטים של יאן חודורוביץ', בנו של שגריר פולין בישראל, שילדותו ונעוריו היו רצופי מעברים בין מדינות ותרבויות, או זו של אור איידלמן העוסקת בארץ הולדתו ברזיל. שלי ליפמן גוטמן מציגה בקולקציית גברים עירוב חומרי וצורני בין קולומביה, ארגנטינה וישראל בהן גדלה.

השנה בולטת במיוחד הכמות הגדולה של בגדי גברים, כ- 10 קולקציות גברים בלבד ומספר קולקציות נוספות המציגות ביחד גברים ונשים. אביחיל טהוליאן מבקשת להגדיר דנדיות עכשווית בקולקציה מחויטת עתירת עיטורים וטקסטורות. דניאל בירי, בעברו שחקן כדורגל בנבחרת הקים את F.C BIRI, 11 דגמים בהשראת בגדי ספורט שלכל שחקן/שחקנית מותאמת מערכת לבוש לפי מיקומו במגרש.

חוויות אישיות, מבט נוסטלגי מצועף אל עבר אישי מופיעים בקולקציית נשים עדינה ומעושנת בגווני פסטל של דניאל כוכבי. הדס כהן נעצרת ומהרהרת בתהליך ההתלבשות, בפעולות ובתנועות של אביה ומדפיסה אותן על בד מצהיב כתמונה ישנה.

היברידיות תרבותית ובין תרבותית הנעה בין היבטים ויזואליים מקומיים לבין שפה גלובלית, בין האופנה והאמנות המערביים ללבוש אתני באה לידי ביטוי בעצוב המרהיב והצבעוני של אופיר איבגי וחיה סטראנו.